امروزه در کشور پرورش دهندگان پرندگان زینتی زیادی وجود دارند که وقتی با آنها صحبت می کنید اذعان می کنند که کارشان را تنها با یک جفت شروع نمودند و حالا در حجم بالایی  مشغول کار و وفعالیت هستند. پرورش طاووس نیز از این قاعده مستثنی نیست و بسیاری تنها با یک جفت با توجه به مساخت و امکاناتی که در اختیار داشتند پا به عرصه ی این تجربه بی نظیر، با ارزش و پر سود گذاشتند.

روزگاری نه چندان دور کسانی که در کشور با فکر پیشروی خود اقدام به پرورش طاووس می کردند مجبور بودند برای تامین مولدهای خود به کشورهای همسایه نظیر ترکیه وهندوستان مسافرت کنند و ارز با ارزش را در آنجاها خرج کنند. اما امروزه در گوشه گوشه این کشور همزمان با باز شدن چشمها به روی این صنعت، نه تنها طاووس که گونه های گوناگونی از پرندگان در حال پرورش و تکثیر هستند و زحمت شما را تا اندازه ی زیادی کم کرده اند.

نکته ای که ممکن است برایتان سوال باشد:

همه ی نژادهای طاووسهایی که در کشور موجودند برای جفت گیری و پرورش خوبند و مشتریان خود را دارند. آنچه که برای شما هنگام تهیه ی مولدها نیاز است، سلامت طاووسها ست که باید از جایی مطمئن تهیه شوند.

نکته ی مهم دیگر این است که  طاووس‌ها  بر خلاف سایر پرندگان که تک همسری هستند، چند همسری هستند. و این در مورد جفت گیری و تولید جوجه خیلی می تواند مهم باشد. و بازده ی تولید تخم  بالاتری داشته باشد.

مونس طاووس ها باشید

طاووس‌­ها، نژاد­ها و رنگ و لعاب­‌های مختلفی دارند، سر وکار داشتن با این پرندگان زیبا ، اطلاعات خاص خودش را می­طلبد. مثلا شما در قدم اول باید بدانید یک مزرعه با چه امکاناتی می تواند لانه این پرندگان بشود:« یک مزرعه­ی پرورش طاووس، امکانات عجیب و غریبی نمی­خواهد. اگر در زمین­تان آب کافی و سالم برای این حیوانات فراهم باشد، لانه طاووس­های­تان را می­توانید همان جا بنا کنید. به شرطی که دور تا دور آن را کاملا بپوشانید تا پرندگان از این محیط بیرون نروند. بعد از آن، زمین­ را باید به قسمت‌های مختلف با اندازه­های سه متر در سه متر تقسیم بندی کنید و برای هر جفت طاووس، یک لانه سقف دار درست کنید.

حالا اگر می­خواهید بدانید یک زمین با چه اندازه و متراژی برای این کار مناسب است می­توانم بگویم زمین­تان باید به اندازه­ای باشد که علاوه بر جعبه­هایی که هر کدامش یک جفت طاووس در آنها جا می گیرد، محیطی برای گردش کردن و راه رفتن این حیوانات هم داشته باشد.

محل نگهداری

طاووس ها تقریبا برایشان تفاوتی نمی کند کجا زندگی کنند. هر محیطی که بتوان آب و خوراکشان را تامین کرد یک مکان ایده ال برایشان به حساب می آید. چون آنها دوست دارند راه بروند و تحرک داشته باشند، بنابراین  برای هر جفت  محیطی ۹ تا ۱۰ متری کافیست. اگر پوشش گیاهی و دمای مناسبی هم داشته باشد که این دیگر فوق العاده است.

قبل از شروع فصل تخمگذاری باید کاملاً  محل نگهداریشان تمیز و ضدعفونی شود تا احتمال سرایت انواع بیماریها  و انگل ها به طاووسها  و تخم ها وجود نداشته باشد. در زمینه ی جوجه کشی  به یاد داشته باشید که یک گله مولد سالم، تخم های سالم و قابل رشد  را تولید خواهند نمود.

کارگاه مبلمان

در نگاه اول به نظر می‌رسد کارگاه مبل‌سازی پرهزینه نیست؛ و با توجه به میزان سرمایه اولیه می‌توان در کوتاه‌مدت شاهد بازگشت سرمایه بود؛ اما با توجه به پر ریسک بودن این کسب‌وکار باید بررسی‌ها و تحلیل‌های اولیه به‌صورت مناسب انجام شود. برای شروع کار تولیدی حداقل به ۱۰۰ الی 150 میلیون تومان سرمایه نیاز می باشد …

در همه جای ایران می‌توان طاووس پرورش داد

برای طاووس‌ها فرقی نمی‌کند که کجا زندگی کنند، در هر نقطه از کشورمان می‌شود این حیوانات را پرورش داد به شرطی که محیط دل‌باز و باب میلشان فراهم شود. بعدازآن که مزرعه پرورش پرنده با اندازه و امکانات لازم تهیه شد، نوبت به خرید پرنده‌ها می‌رسد.

برای خرید پرنده مولد باید در نظر داشته باشیم که طاووس، پرنده‌ای ایرانی نیست، برای همین بهتر است یک جفت از کشورهایی که درزمینهٔ پرورش این پرنده سابقه‌دارند وارد شود. پس‌ازآن پرنده‌ها، زادوولد می‌کند و طاووس‌ها زیاد می‌شوند.

دقیقاً از همین زمان کسب‌وکار جان می‌گیرد و گسترش پیدا می‌کند.
البته واردکردن طاووس سختی‌های خاص خودش را دارد چراکه هر نژاد را باید از یک کشور به‌صورت جداگانه وارد کرد. اما همیشه در هر کاری یک‌راه میان‌بر وجود دارد. در پرورش طاووس هم راه میانبر، واردکردن از ترکیه است.

تغذیه

طاووس ها  پرندگانی  همه چیزخوار هستند و تغذیه آنها  در طبیعت را طیف وسیعی از مواد غذایی گیاهی مانند گل، سبزی و علف و جانورانی مانند مارمولک و مارهای کوچک شامل می شود.

شما می توانید در هنگام نگهداری از این پرنده  از موادی مانند انواع سبزیجات، دانه ها، کنسانتره  و انواع میوه استفاده کنید.

یکی از رژیمهای غذایی که برای طاووس مادر در زمان تخم گذاری مناسب است صدف های خوراکی ست که می توانید آن را فراهم آورید.

کارگاه های مشغول بکار

کارگاه طاووسی

سال ساخت: 1398
مکان: تهران

کارگاه هورای

سال ساخت: 1398
مکان: اصفهان

کارگاه خورشید

سال ساخت: 1399
مکان: لرستان